Honza Boček
Český rozhlas

O spíkrovi

Jan Boček je datový redaktor Českého rozhlasu a propagátor otevřených dat státní správy. Studoval informatiku, žurnalistiku a politologii na Masarykově univerzitě. Před čtyřmi lety objevil na průsečíku svých oborů vznikající disciplínu - datovou novinařinu. Od té doby se jí věnuje.

Název přednášky

O něžné interpretaci dat, mechanických vlastnostech titulku a předvídatelných failech

Anotace přednášky

Vladimír Putin zachránil Rusko před vylidňováním: ANO/NE? Potřebujeme víc školek: ANO/NE? Novináři umí klást důležité otázky. Analýza dat umí dávat exaktní odpovědi. Datová žurnalistika by měla umět obojí. Jenže analyticky přísné odpovědi se vždycky trochu umažou novinařinou a silné titulky se obvykle rozpustí v datech.

Odpověď na otázku: Jak budou vypadat data/datová analytika v roce 2030?

Vůbec netuším, jak to vypadá s datovou analýzou mimo oblast, kde se pohybuji, tedy média. Takže se omezím jen na ně. S úpadkem tištěných médií se v posledních letech věnuje větší pozornost online žurnalistice. Hodně se experimentuje, objevují se nové žánry. Rozvětvila se i datová žurnalistika. Někde se zaměřují na statistické kořeny (The Upshot deníku New York Times), jinde vysvětlují aktuality i každodenní jevy až na dřeň, často pomocí dat (Vox). Další lákají čtenáře přes „daily charts“ (The Economist). Objevování nových formátů a větvení bude pokračovat, analýza dat bude v redakcích stále běžnější, i v souvislosti s otevíráním dat státní správy. U nás bohužel musíme zápasit s tím, že se vše děje s několikaletým zpožděním.