Jan Janča
Gauss Algorithmic & Cognito.cz

O spíkrovi

Nejhloupější člen týmu datových vědců z Gauss Algorithmic, který díky své omezené mentální kapacitě vypráví srozumitelně o složitých problémech.

Název přednášky

Jak oddělit zrno od plev aneb detekcí anomálií za vyšší bezpečnost a produktivitu digitálního světa.

Anotace přednášky

Lidé kradou, podvádí a hledají cesty, jak obejít pravidla a zjednodušit si život, což je fyzikální fakt, na kterém může jakákoliv filozofická debata změnit maximálně pořadí slov. A protože jsou data digitálním obrazem reálného světa, není divu, že v nich můžeme odhalit, kde jakou neplechu spáchanou nebo právě páchanou lidmi, kteří nás chtějí okrást nebo jen tak trošku okrádat. A právě o odhalováním takových neřádů s pomocí detekce anomálií si něco povíme.

Odpověď na otázku: Jak budou vypadat data/datová analytika v roce 2030?

Data budou pořád data, jen jich bude více, budou komplexnější a jejich zpracování bude více realtimové. Barva vaší ranní stolice a analýza moči prozradí vaší zdravotní pojištovně, že včerejší večeře nebyla zrovna ukázkou zdravé výživy, což vás společně s několika evidovanými pokutami za vyšší rychlost a rozčílenými telefonáty posune do rizikové skupiny „infarktářů“. Svoji ranní kávu si tak vychutnáte při čtení e-mailu o navýšení vašeho měsíčního pojistného. Bude to krásný nový svět :)