Jan Sovka
IBM

O spíkrovi

Honza vystudoval Univerzitu Hradec Králové a už během studia se vrhnul na zpracování dat pod křídly IBM. Skrze tradiční BI se dostal k datové analytice a když zrovna nepokouší štěstí na hackathonech, hraje si s daty jen tak pro potěšení. A když už ho to omrzí, sesmolí si nějaký ten kus elektroniky, který mu těch dat nageneruje ještě dvakrát tolik.

Název přednášky

Who's Watson?

Anotace přednášky

Malý náhled do oboru, který posledních deset let hýbe i tak velkou firmou, jakou je IBM. Jak funguje systém, který si dokáže spojit skryté souvislosti a určit správnou odpověď na otázku? Jak dokáže předvídat události, které teprve nastanou - a nebude z toho nakonec Skynet? A zodpovíme věčnou otázku, proč se vše v IBM jmenuje právě Watson.

Odpověď na otázku: Jak budou vypadat data/datová analytika v roce 2030?

Analytika bude všechna data vytěžovat ještě předtím, než budou uložena. Vynaložíme obrovské úsilí na automatizaci analýz a výstupů ve formě doporučených akcí, což povede k absurditám typu "Nahraďte toaletní papír lopuchem - ušetříte 0,02 % nákladů".

Člověk, který bude rozjíždět jakoukoliv firmu bez podpory solidního data-driven modelu bude považován za hazardéra. Lidé přestanou věřit všemu, co si nemohou prověřit na základě dat. Data, jejich zdroje a především jejich věrohodnost bude velkým tématem před vyřčením jakéhokoliv rozhodnutí.